- Narty Dzieciom
- Jak mówić o niepełnosprawności
- Umiem pływać
- Ratujemy i uczymy ratować
- EkoPowiat – ekologiczna edukacja międzypokoleniowa w Powiecie Dzierżoniowskim
- Szkoła Promująca Zdrowie
- Wychowanie do WARTOŚCI
- Bezpieczny Dolnoślązak
- Laboratorium Przyszłości
- Uczymy dzieci programować
- Innowacja - Historia w rysunkach z elementami myślenia wizualnego
- Innowacja - Terapia ręki - rozwijanie sprawności motorycznych wśród uczniów
- Asy nasi koledzy z klasy
- Bezpieczeństwo w sieci
- Psia Lekcja
- Szkoła z klasą
- „Zmieniam postawę ciała aktywnie, kiedy do sportu podchodzę pozytywnie.”
- Erasmus +
- Ocenienie kształtujące
- ABC Przedszkolaka
III wyzwanie - Metoda Agile
Agile (z ang. zwinny) to kolejna metoda, którą w Fundacji Szkoła z Klasą przeniesiona została z biznesu na grunt edukacyjny. Mamy jednak przekonanie, że to podejście może usprawnić pracę w klasie, bo to metoda, która wspiera pracę zespołową.
Zwinność kryjąca się za pojęciem agile może oznaczać zręczność, łatwość, sprawność, efektywność. Zastosowanie tej metody może być ciekawym doświadczeniem pracy w procesie, dzięki któremu dzieci i młodzież uczą się pracy w grupie, jasnego komunikowania się, uwspólniania i dążenia krok po kroku do celu.
Agile stawia na zaangażowanie i dzielenie się odpowiedzialnością ze wszystkimi osobami uczestniczącymi w procesie. W praktyce oznacza to:
→ dzielenie się na bieżąco tym, jak postępują prace, nawet przy projektach długoterminowych,
→ otwartą komunikację całego zespołu i otwartą rozmowę również o przeszkodach i problemach projektowych,
→ zespołową pracę nad ostatecznym produktem zamiast przygotowywania oderwanych od siebie wycinków przez poszczególne osoby,
→ gotowość testowania i próbowania nowych rozwiązań, docenianie błędów, a nie tylko sukcesów,
→ dochodzenie do celu w sposób iteracyjny (dostarczanie ostatecznego rozwiązania kawałek po kawałku, często sprawdzając, czy spełnia on oczekiwania i potrzeby odbiorców).
Nauczycielki biorące udział w wyzwaniu zrealizowały ją podczas przygotowań powtórek lekcyjnych, organizowaniu imprezy szkolnej; nasza praca została poświadczona certyfikatem :) tym samym,zrealizowałyśmy wszystkie 3 wyzwania w tegorocznej edycji "SzK" :)))
II wyzwanie - "Design Thinking"
Zamknięcie design thinking w krótkiej definicji to nie lada wyzwanie, ale spróbujmy. To zorganizowany i zespołowy proces tworzenia innowacyjnych rozwiązań oparty na empatycznym zrozumieniu potrzeb i motywacji odbiorców.
Co to oznacza w praktyce?
Projektowane przez nas rozwiązanie powinno możliwie najlepiej odpowiadać na faktyczne potrzeby grupy docelowej, które poznajemy dzięki ich dogłębnemu zbadaniu. Sam proces tworzenia rozwiązania opiera się na kreatywności różnorodnego zespołu, wychodzi poza schematy i jest efektem testowania prototypu oraz udoskonalania go na podstawie zebranej informacji zwrotnej.
Metoda jest zaczerpnięta ze świata biznesu, pracują nią liderzy rynku różnych marek od Apple przez Google, Lego, Nike czy Zalando, ale też często sięgają po nią startupy.
W przyjętym przez nas ujęciu design thinking składa się z 5 etapów. Nie jest to jednak proces linearny - często wymaga powracania do wcześniejszych etapów, redefiniowania problemu, czy testowania innych rozwiązań niż te, które wybraliśmy za pierwszym razem.
ETAP 1: URUCHAMIANIE EMPATII I DIAGNOZA POTRZEB
ETAP 2: ANALIZA ZASOBÓW I POTRZEB ORAZ DEFINIOWANIE PROBLEMU
ETAP 3: GENEROWANIE POMYSŁÓW I SZUKANIE ROZWIĄZANIA
ETAP 4: TWORZENIE PROTOTYPU
ETAP 5: TESTOWANIE WYBRANYCH ROZWIĄZAŃ
Wszystkie trzy nauczycielki biorące udzial w wyzwaniu DTY zrealizowały je, co potwierdzają uzyskane certyfikaty :)
I wyzwanie - "Flipped Classroom" (Odwrócona lekcja)
Odwrócone nauczanie pozwala uczniom i uczennicom doskonalić wiele kluczowych kompetencji: umiejętność planowania, komunikowania się, dyskusji, współpracy, dokonywania samooceny, samodzielnego uczenia się i pracy z informacją (weryfikowania, notowania, streszczania, porównywania).
Nauczyciel może zobaczyć, jak kształtować w uczniach i uczennicach samodzielność w zdobywaniu wiedzy i jak towarzyszyć im w tym procesie.
Metoda sprzyja także bardziej efektywnemu wykorzystaniu czasu i wzmacnia indywidualizację procesu uczenia się. To uczniowie i uczennice decydują, ile razy będą wracać do materiałów przygotowanych przez nauczyciela, czy potrzebują przejrzeć je wszystkie, czy może tylko część, a może sięgnąć po dodatkowe źródła. Czas na lekcji przeznaczony jest na ćwiczenia, a rolą auczyciela jest wspierać klasę w utrwalaniu materiału i stworzyć do tego jak najlepsze warunki.
Samodzielne poznanie materiałów według wskazówek nauczyciela i znalezienie odpowiedzi na pytania da uczniom i uczennicom ogromną satysfakcję. Odpowiednio przygotowani będą czuli się pewniej, a poczucie bezpieczeństwa wyrówna szanse czynnego uczestniczenia w lekcjach wszystkich uczniów i uczennic, nie tylko tych, którzy/które z reguły są aktywni/aktywne. Dzięki odwróconemu nauczaniu kształtuje się postawa brania odpowiedzialności za proces uczenia się i poczucie sprawczości.
Wszystkie trzy Nauczycielki biorące udział w wyzwaniu zrealizowały je i otrzymały certyfikaty zaświadczające o tym.
W bieżącym roku szkolnym zgłosiliśmy swój udział w 19.edycji programu Szkoła z Klasą finansowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pracami - wyzwaniami będą kerowały nauczycielki Ewelina Milewska, Joanna Kwiędacz i Anna Grabowska.
Dzięki wprowadzaniu nowych sposobów pracy (odwrócona lekcja, agile i design thinking) chcemy rozwijać wśród nauczycieli(-ek) oraz uczniów i uczennic poczucie sprawczości i odpowiedzialności za własny proces uczenia, umiejętność współpracy, pracy zespołowej i dbania o dobre relacje, krytycznego myślenia, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.
link do strony programu:
Festiwal Szkoły z Klasą
Podczas Festiwalu spotkałyśmy się z Magdaleną Plewowską-Semik oraz Michałem Szelągiem, którzy prowadzą tegoroczną edycję programu. A wśród zaproszonych gości pojawiły się ekspertki, a zarazem praktyczki od odwróconego nauczania, design thinking oraz agile: Anna Wójcik-Jachowicz, Barbara Ostrowska i Ewa Drobek. Krótko opowiedziały o założeniach każdej z metod oraz podzieliły się doświadczeniem z jej stosowania. Była to też przestrzeń do zadawania pytań i wyjaśnienia wątpliwości związanych z pracą tymi metodami.
Zakwalifikowaliśmy się do Programu "Szkoła z klasą"
Już są oficjalne wyniki rekrutacji do tegorocznej edycji programu Szkoła z Klasą a wśród 106 szkół z całej Polski- nasza !!
https://www.szkolazklasa.org.pl/wyniki-rekrutacji-do-tegorocznej-edycji-szkoly-z-klasa/