KRÓTKA HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁAGIEWNIKACH
Organizacją szkolnictwa we wsi Łagiewniki zajęła się nauczycielka Stefania Zboińska, która przybyła do wsi Łagiewniki z lubelskiego. 15.XI 1945 otworzono pierwszą szkołę przy ulicy Wrocławskiej 6. Budynek był skromny i niedostosowany do celów szkolnych, bo mieścił się w poniemieckiej komunalnej kasie oszczędności. Był jednak dość obszerny, posiadał jedną wielką salę, drugą mniejszą oraz pomieszczenie przeznaczone na szkolną kancelarię. Uczniowie uczyli się w klasach I i II, III i IV. Opiekowała się nimi jedna nauczycielka. W maju 1947 r. Inspektorat w Rychbachu ( później w Dzierżoniowie ) przydzielił drugą nauczycielkę Marię Śledziówkę. Jednak z roku na rok liczba dzieci rosła, dyż zaczęły dojeżdżać do niej dzieci z okolicznych wsi: Ratajny, Radzikowa, Sienic. W 1947 roku pracowało w szkole 4 nauczycieli. Szybko okazało się, że budynek szkolny stał się zbyt ciasny i nie mieścił ciągle wzrastającej liczby uczniów. Konieczne stało się więc otworzenie drugiego budynku szkolnego po dawnej szkole ewangelickiej przy ulicy Jedności Narodowej 6. Rok szkolny 1948/49 to tworzenie 7-klasowej szkoły, w której zatrudnionych było już 6 nauczycieli. W latach 1954-1957 oprócz budynku przy ul. Wrocławskiej 6 i ul. Jedności Narodowej 6, szkoła wykorzystywała duże sale w budynku przy ul. Jedności Narodowej 5. Przy wszystkich wymienionych budynkach brakowało boiska i nauka odbywała się nadal na dwie zmiany. 21.IX 1961 r. obyła się uroczystość otwarcia i udostępnienia nowego budynku szkolnego przy ul. Jedności Narodowej 38. Było w nim 7 klas lekcyjnych, jedno pomieszczenie na pracownię fizyczno-chemiczną, świetlica z zapleczem kuchennym, sala gimnastyczna, kancelaria, pokój nauczycielski. W "nowej” szkole uczyli się uczniowie klas IV – VI, natomiast dzieci z klas I –III w „starej„ szkole przy ul. Jedności Narodowej 4. W 1981 r. urządzono w szkole gabinet stomatologiczny. W 1988 r. z wydzielonej części stołówki zorganizowano sklepik szkolny pod patronatem Spółdzielni Uczniowskiej „Pszczółka”. W 1989 r. założono w szkole radiowęzeł.
1.IX.1999 r w budynku szkoły podstawowej rozpoczęło działalność gimnazjum. 29.VIII. 2002r.. odbyło się uroczyste otwarcie nowowybudowanego budynku gimnazjum oraz uroczyste nadanie imienia Piastów Śląskich.
W roku 2002 Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach przeżywała najważniejszą chwilę w swojej historii – nadanie imienia szkole. Od tego roku patronem szkoły został papież Jan Paweł II.
1.IX.2014 r. szkoła podstawowa i gimnazjum zostały połączone i przekształcone w Zespół Szkół Samorządowych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Piastów Śląskich. w Łagiewnikach.
17.III. 2015 r. została otwarta hala sportowa przy Zespole Szkół Samorządowych.
1.IX. 2017 r. Zespół Szkół Samorządowych został przekształcony w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łagiewnikach.