- Umiem pływać
- EkoPowiat – ekologiczna edukacja międzypokoleniowa w Powiecie Dzierżoniowskim
- Szkoła Promująca Zdrowie
- Wychowanie do WARTOŚCI
- Bezpieczny Dolnoślązak
- Laboratorium Przyszłości
- Uczymy dzieci programować
- Innowacja - Historia w rysunkach z elementami myślenia wizualnego
- Innowacja - Terapia ręki - rozwijanie sprawności motorycznych wśród uczniów
- Asy nasi koledzy z klasy
- Bezpieczeństwo w sieci
- Psia Lekcja
- Szkoła z klasą
- „Zmieniam postawę ciała aktywnie, kiedy do sportu podchodzę pozytywnie.”
- Erasmus +
- Ocenienie kształtujące
- ABC Przedszkolaka
Wielki finał konkursu EkoPowiat
11 czerwca uczniowie naszej szkoły z dumą wzięli udział w finale konkursu EkoPowiat, prezentując swój projekt nasadzeń, który wcześniej zrealizowali na terenie szkoły.
Prezentacja rozpoczęła się od krótkiego przemówienia jednego z uczniów, który opowiedział o idei projektu, jego celach i poszczególnych etapach realizacji. Następnie kolejne osoby z grupy szczegółowo omawiały, jakie rośliny zostały wybrane, dlaczego zdecydowano się na konkretne nasadzenia i jakie były trudności oraz radości związane z pracą ogrodniczą. Uczniowie zwracali uwagę na to, jak ich projekt przyczynił się do poprawy estetyki terenu szkoły, a także jak wpłynął na integrację i współpracę między nimi.
Niestety nie wygraliśmy, ale udział w finale konkursu EkoPowiat był nie tylko okazją do pokazania własnych osiągnięć, ale także cennym doświadczeniem, które nauczyło uczniów pracy zespołowej, odpowiedzialności oraz docenienia wartości działań proekologicznych. Wrócili do szkoły pełni dumy i motywacji do dalszych działań na rzecz środowiska.
EKOHappening
W dniu 5 czerwca 2024 roku, z okazji Światowego Dnia Środowiska, nasza szkoła zorganizowała wyjątkowy Ekologiczny Happening. Wydarzenie to było częścią projektu EkoPowiat, mającego na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz ochrony środowiska.
Wcześniej podczas warsztatów uczniowie zostali podzieleni na kilka grup, każda z nich otrzymała zestaw narzędzi do projektowania oraz materiały plastyczne, takie jak papier, kolorowe kredki, pisaki, nożyczki, i klej. Każda grupa miała za zadanie stworzyć makietę nasadzeń na terenie szkoły. Na początku warsztatów, prowadzący zaprezentował różne rodzaje roślin, ich wymagania oraz korzyści płynące z ich posadzenia. Uczniowie z entuzjazmem podeszli do zadania, dyskutując o różnych roślinach i miejscach, które chcieliby zazielenić.Grupy pracowały z zapałem, tworząc swoje projekty.Po omówieniu i zaakceptowaniu projektów, uczniowie otrzymali zaproponowane przez siebie rośliny. Dostarczono różnorodne sadzonki kwiatów, krzewów i małych drzewek, które były zgodne z projektami wykonanymi przez dzieci. Wyposażeni w niezbędne narzędzia ogrodnicze uczniowie przystąpili do pracy.Całe przedsięwzięcie nie tylko upiększyło teren szkoły, ale także nauczyło uczniów odpowiedzialności, współpracy i szacunku do przyrody. Było to dla nich cenne doświadczenie, które na pewno zapamiętają na długo.9
EkoPowiat – ekologiczna edukacja międzypokoleniowa w Powiecie Dzierżoniowskim
Beneficjent: Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska
Opis projektu: Przedmiotowy Projekt bezpośrednio skierowany jest do 403 uczniów klas szóstych z 13 szkół podstawowych z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego oraz do 355 seniorów korzystających z różnego rodzaju placówek senioralnych na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Pierwszy etap przedsięwzięcia zakłada cykl warsztatów m.in. przygotowujących do ekokonkursu planistycznego dla młodzieży, w którym stworzone zostaną plany zagospodarowania fragmentu terenu wskazanego przez szkołę lub gminę. Podczas warsztatów omawiane będą tematy bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju i gospodarki odpadami, a także ochrony środowiska w zakresie tworzenia nowych ekosystemów. Efektem warsztatów będą m. in. miniprojekty ekonasadzeń. Każda ze szkół wybierze najlepszy projekt, który zostanie przedstawiony podczas trwania etapu finałowego konkursu przed komisją składającą się z przedstawicieli Partnerów oraz Wnioskodawcy. Efektem końcowym warsztatów będą happeningi organizowane w każdej szkole, podczas których dzieci we współpracy z opiekunami, wprowadzą w życie zdobytą wiedzę i dokonają nasadzeń drzew i krzewów zgodnie z zasadami ekoprojektu. Międzypokoleniowy charakter przedmiotowego Projektu zostanie zachowany poprzez przeprowadzenie cyklu ekokonferencji na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego, wśród osób w wieku 60+ korzystających z placówek opieki senioralnej itp.
Cykl warsztatów zostanie przeprowadzony w 13 szkołach podstawowych z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego tj.:
– Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Juliana Tuwima w Bielawie (80 uczniów)
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie (23 uczniów)
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku (11 uczniów)
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach (21 uczniów)
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej (10 uczniów)
– Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Olesznej (19 uczniów)
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach (46 uczniów)
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej (60 uczniów)
– Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej (53 uczniów)
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie (20 uczniów)
– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dzierżoniowie (20 uczniów)
– Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie (20 uczniów)
– Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Dzierżoniowie (20 uczniów).
Zadaniem Lidera projektu będzie koordynowanie wszelkich prac, promocja projektu oraz prawidłowe rozliczanie i realizacja projektu przed WFOŚiGW.
Cel projektu: Przedmiotowy Projekt jest odpowiedzią jednostek samorządu terytorialnego powiatu dzierżoniowskiego na potrzeby mieszkańców w zdobywaniu wiedzy na temat ochrony środowiska, bioróżnorodności, gospodarki odpadami oraz zrównoważonego rozwoju. Głównym celem niniejszego Projektu jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej a także rozpowszechnianie wiedzy i kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów ze szkół podstawowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego. W odpowiedzi na problem stale wzrastającej ilości odpadów, w tym komunalnych, które nie zawsze trafiają do systemu zbiórki i segregacji przedmiotowy projekt zakłada również szkolenia dla seniorów w tym zakresie. Rozwój cywilizacyjny oraz brak świadomości ekologicznej społeczeństwa przyczyniają się do ciągłej degradacji środowiska przyrodniczego. Chcąc temu przeciwdziałać, Wnioskodawca zaplanował urozmaicenie procesu nauczania dzieci o zagadnienia ekologiczne w postaci warsztatów i konkursu. Dzięki realizacji przedmiotowego zadania wśród dzieci i młodzieży pow. dzierżoniowskiego zostanie ukształtowane poczucie odpowiedzialności za jakość życia mieszkańców w środowisku lokalnym. Poprzez zajęcia warsztatowe w życie zostaną wcielone umiejętności myślenia i rozumienia interdyscyplinarnego, prowadzącego do odkrycia zależności między stanem środowiska a jakością życia poszczególnych osób i całych społeczeństw.
Planowane efekty:
W wyniku realizacji przedsięwzięcia zostanie osiągnięty efekt ekologiczny.
W zakresie działań bezpośrednich polegający na zwiększeniu wiedzy na temat ekologii oraz ukształtowaniu odpowiednich nawyków w życiu codziennym wśród:
a) 403 uczestników warsztatów dla uczniów klas 6 szkół podstawowych z terenu powiatu dzierżoniowskiego oraz konkursu pn. „ EkoKonkurs w Powiecie Dzierżoniowskim”,
b) 355 uczestników konferencji dla seniorów.
W zakresie działań pośrednich polegający na upowszechnianiu treści związanych z projektem oraz zachęceniu do podejmowania działań wśród:
– 10.000 osób korzystających z 13 sztuk utworzonych terenów zielonych wokół szkół,
– 5.000 odbiorców postów związanych z projektem, umieszczonych na profilu na Facebooku,
– 50.000 odbiorców audycji radiowych.
Zakładany efekt ekologiczny zostanie osiągnięty w terminie do 30 grudnia 2024 roku jako suma zasięgu działań bezpośrednich i pośrednich w ilości 65.758 osób łącznie.
Wartość projektu: 159 526,66 PLN.
Wartość dofinansowania: 143 573,99 PLN.
Zakończenie realizacji Projektu planuje się na grudzień 2024 r.