• Terapia Ręki w obiektywie

          • Innowacja - Terapia ręki - rozwijanie sprawności motorycznych wśród uczniów

          • Dzieci w wieku szkolnym (szczególnie uczniowie klas 0-III) wykazują naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju sprawność fizyczną. Charakteryzują się aktywnością, ciekawością, skłonnością do naśladownictwa, łatwością czerpania wiedzy z otoczenia, a także wrażliwością emocjonalną.  Każde dziecko posiada wrodzony potencjał, tworzy własny niepowtarzalny świat. W rozwoju dzieci najmłodszych ważne jest aby stwarzać korzystne warunki do prawidłowego ich rozwoju.  Proces uczenia się przynosi wspaniałe efekty wówczas, gdy jest korzystnie dopasowany do dziecięcych możliwości. Lata szkolne są okresem intensywnego rozwoju umysłowego i motorycznego dziecka, a wnikliwość i ciekawość pozwalają lepiej poznać otaczający je świat. Systematyczne podnoszenie sprawności ruchowej wiąże się z wszechstronnym rozwojem psychicznym i fizycznym. Dzieci są aktywne z natury. Warunkiem niezbędnym, umożliwiającym wyzwolenie dziecięcego wewnętrznego potencjału, jest poszanowanie jego spontaniczności. Dla dziecka jego ruch jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania, a przede wszystkim podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości. Motoryka duża jak i mała jest niezwykle ważna w prawidłowym rozwoju dziecka. Rysunek, taniec, ruch, muzyka, śpiew są to rodzaje ekspresji, które wyzwalane w sposób naturalny i umiejętnie wykorzystywane, mogą przyczyniać się do rozwijania u dzieci potrzeby poznawania świata i kształcenia aktywności edukacyjnej a co najważniejsze kształtowania sprawności motorycznej. Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców a co za tym idzie ręka jest jedną z najważniejszych części ciała u człowieka. Jej doskonałość polega na tym, że służy nam jako silne narzędzie do podnoszenia ciężarów, siłowania się a jednocześnie potrafi wykonywać precyzyjne i skomplikowane ruchy takie jak szycie czy pisanie. To, co czyni nasze ręce i dłonie czymś niezwykle wyjątkowym to rozwój naszej kory mózgowej i skomplikowany mechanizm nerwowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapoczątkować ruch, kontrolować jego trwanie, koordynować i płynnie go zakończyć. Należy zaznaczyć, że umiejętność kreślenia kształtów jest procesem złożonym, wymaga od dziecka prawidłowo rozwiniętej motoryki małej i dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz łatwego odbioru informacji słuchowych. Mówiąc krótko prawidłowo stymulowany rozwój motoryczny przekłada się na sukcesy w późniejszym procesie edukacyjnym.

             

            1. ZAŁOŻENIA INNOWACJI

            Innowacja pedagogiczna zakłada realizację podstawy programowej a szczególnie realizację następujących zadań:

            - Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.

            - Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.

            - Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo.

             

            1. ZAKRES INNOWACJI:

            Adresaci innowacji: uczniowie klas 0-III uczęszczający do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach

            Termin realizacji innowacji: wrzesień 2023r. – czerwiec 2024 r.  z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym.

            Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć dodatkowych, raz w tygodniu w wymiarze 30 minut w grupach przedszkolnych, podczas zajęć lekcyjnych oraz zajęć rewalidacyjnych i terapeutycznych.

            Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei poznawanie poprzez doświadczanie z wykorzystaniem metody - terapia ręki. Ma ona zachęcać i motywować do polisensorycznego poznawania świata poprzez manipulowanie przedmiotami o rożnych fakturach, kształtach.

            1. MOTYWACJA WPROWADZENIA INNOWACJI:

            Innowacja „Odkryj Tajemnicę Rąk”  jest odpowiedzią na zauważone problemy dzieci w zakresie sprawności motorycznych zarówno w obrębie motoryki małej jak i dużej.

            Główną przyczyną przeprowadzenia tej innowacji była potrzeba wspierania aktywności fizycznej dziecka w obrębie motoryki dużej i małej oraz podnoszenie poziomu integracji sensorycznej poprzez tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności. Zaproponowane w Innowacji Pedagogicznej zajęcia pozwolą dzieciom na usprawnienie małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców oraz dostarczenie wrażeń dotykowych umożliwiających poznawanie różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabycie umiejętności ich rozróżniania, jak również doskonalenia czynności samoobsługowych oraz pobudzenie zainteresowań i aktywności własnej dziecka

             

             

            1. CELE I EFEKTY INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

             

            Cel główny:

            Innowacja pedagogiczna ma na celu prawidłowo stymulować rozwój motoryki małej i dużej, dbać o integrację sensoryczną i wpływać na wszechstronny rozwój uczniów klas 0-III

             

            Cele szczegółowe:

            • usprawnianie ruchów w zakresie dużej motoryki,
            • usprawnianie ruchów w zakresie małej motoryki,
            • poprawa umiejętności właściwego chwytu
            • rozwijanie zdolności manipulacyjnych,
            • rozwijanie precyzyjnych ruchów rąk
            • wydłużenie zdolności koncentracji uwagi
            • prowokowanie do przekraczania linii środkowej ciała
            • stymulacja dotykowa dłoni,
            • kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
            • rozwijanie wiary we własne siły,
            • rozbudzanie zainteresowań aktywnością ruchową,
            • wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka,
            • zapobieganie wadom postawy

             

            1. EFEKTY DZIAŁAŃ INNOWACYJNYCH:

            Podejmowane działania przyczynią się do rozwoju aktywności dziecka, jego dążenia do zaspokajania potrzeb biologicznych, emocjonalnych i poznawczych, do samorealizacji. Innowacja uwzględnia aktywny proces uczenia się dzieci podczas kontaktów partnerskich z rówieśnikami oraz wspólnemu działaniu. Jednocześnie zapewnia indywidualną możliwość wyrażania myśli i uczuć oraz poszanowanie innych. Podczas realizacji założeń innowacji wykorzystane zostaną naturalne zainteresowania dziecka tym, co  nieznane i tajemnicze oraz jego dotychczasowe umiejętności i możliwości. Odpowiednio zastosowana motywacja do działania i twórcza postawa nauczyciela przyczyni się do otwarcia się dzieci na nowe postrzegania siebie i środowiska, do uczenia się przez działanie  i przeżywanie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz systematyczne ich prowadzenie przyczynią się do prawidłowego, holistycznego rozwoju dzieci a dokładniej:

            - normalizacji napięcia mięśniowego kończyn,

            - prawidłowego odbioru wrażeń dotykowych,

            - lepszej sprawności ruchowej całej kończyny górnej,

            - kształtowania czynności manipulacyjnych dłoni,

            - wykonywania kontrolowanych i precyzyjnych ruchów palców,

            - stosowania właściwego chwytu narzędzi kreślarskich, sztućców

            - lepszej koncentracji uwagi,

            - poprawy umiejętności grafomotorycznych,

            - prawidłowej orientacji w przestrzeni i w schemacie własnego ciała.